• rajashreedeviyoga

কেনেকৈ আৰম্ভ কৰিব যোগাসন?

একেবাৰে নতুন সকলৰ বাবে🤗

কাগজ কলম লৈ বহি লওঁক।

যোগাভ্যাসৰ প্লেন কৰিম বলক।

ইয়াত দিয়া হৈছে আসন আৰু প্ৰাণায়ম কিদৰে অভ্যাস কৰা আৰম্ভ কৰিব পাৰি। কৰাৰ আগতে জানিবলগীয়া কথাবোৰ পিছৰ পোষ্টত দি আছোঁ। আগতে প্লেনখন বনাই লওঁ, ন?

অকে,

1) প্ৰথমেই যিটো আটায়ে(নতুন /পুৰণি) কৰিব লাগে সেইটো হল নিজকে শান্ত কৰা । তাৰ বাবে কিছুসময় চকু মুদি(মুদিব নোৱাৰিলে নালাগে) নিজৰ উশাহ নিশাহ (দীঘল, লাহে লাহে) মন কৰি থাকিব। নিজকে নিজে 'relax', 'i am positive' এনেদৰে কৈ শান্ত কৰাব পাৰে। দীঘল উশাহ লৈ নিশাহ এৰি দিওঁতে 'ৰিলেক্স' টো দীঘলকৈ(মনতে) কৈ এৰি দিব। বহি বা থিয় হৈ যিদৰে আপুনি সুবিধা পায় তেনেদৰে নিজকে শান্ত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰিব পাৰে। লগতে গোটেই বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ সেই শক্তিক ধন্যবাদ জনাব পাৰে যাৰ বাবে আমি আছোঁ, আপুনি যোগাসন কৰিবলৈ ওলাইছে। নিজৰ গুৰুক মনত পেলাব পাৰে, তেওঁৰ আশীৰ্বাদ বিচাৰিব পাৰে। এইখিনি যদি কৰিব পাৰিছে, নিজেই গম পাব মনটো লগতে দেহ কিমান শান্ত, কিমান ভাল লাগিছে।

2) প্ৰথমে আমি বাছি লওঁ বলক থিয় হৈ কৰা কিছুমান আসন। তাৰ পিছত বহি, তাৰ পিছত শুই তাৰ পিছত আমি Shavasana লৈ গুচি যাব পাৰি। এই pattern টো সকলোৱে কৰিব পাৰিব(গৰ্ভৱতী, বৃদ্ধ সকলেও) কিন্ত এনেকৈ যে কৰিবই লাগিব সেইয়া নহয়। যোগত কোনো বস্তু ধৰি খামুচি নথব। থিয় হৈ নোৱাৰে, বহি কৰক। এনেদৰে নিজৰ দেহ মতে মিলাব লাগিব।

3) কিছুমান stretching (কিছুমান শব্দ মই অসমীয়াত নোৱাৰিম লিখিব আগলৈয়ো, যদি বুজি নাপায় জনাব প্লিজ) আৰু joint rotations ৰে আৰম্ভ কৰোঁ বলক। (দুই নম্বাৰ পইণ্টৰ শেষৰ কথাখিনি যাতে মনত ৰাখে) এইটো সকলো আসন কৰাৰ আগতে কৰি নিজৰ দেহটো ৰেডী কৰিবলৈ। কাৰণ হঠাতে আমি যি টি কৰি দিব নোৱাৰোঁ। দেহক সময় লাগে, কিনো হৈছে বুজি পাবলৈ।

4) থিয় হৈ কৰা আসন বোৰ লিষ্ট এখন কৰক, যেনে talasana, konasana, vakrasana, utkatasana. ধৰি লওঁ, আমি যিহেতু প্ৰথম কৰিছোঁ গতিকে ইয়াৰে অকল এটা কৰিব পাৰিলেও "বঢ়িয়া।"

5) তাৰ পিছত বহি কৰাবোৰ কৰোঁ বলক যেনে sukhasana, padmasana/ardha, vajrasana , parvatasana. ইয়াতো forward bending বোৰ কৰিব পাৰে ।

6) ইয়াৰ পিছত লাহেকৈ কাতি হৈ শুই পৰক, কেতিয়াও ধামকৈ পিঠি হৈ শুই নিদিব(দৈনন্দিন জীৱনতো)। কাতি হৈ শোৱাৰ পৰা পিঠি বা পেট হৈ শুব পাৰে। দুয়োবিধৰ আসন আছে। আৰম্ভনিতে পিঠি হৈ শোৱা কৰিব পাৰে যেনে yastikasana, pavanmuktasana, hastapadangusthasana বা ভৰি কেইখন(এখন এখন /দুয়োখন) তল ওপৰ, এফাল সিফাল কৰি থাকিব লাহে লাহে। পেট হৈ শোৱাবোৰ কৰিব পাৰে তাৰ পিছত যেনে bhhujangasana, shalabhasana, makarasana

7) একেবাৰে শেষত shavasana কৰাটো খুবেই জৰুৰী। পিঠিত শুই নপৰিলেও নিজে যিটো আসনত ভাল পায় সেইটো আসনত কৰিব পাৰে।

8) আসনবোৰৰ মাজে মাজে forward bending, backward bending, inversion(sarvangasana ) এইবোৰ লাহে লাহে আৰম্ভ কৰি যাব সময়ৰ লগে লগে।

9) shavasana কৰি হল। এতিয়া আমি ৰেডী for pranaymaa. গতিকে আচল কথা, আসন কৰাৰ পিছত আমাৰ গাটো/মনটোক শান্ত কৰি লৈহে প্ৰাণায়ম কৰিব।

10) প্ৰাণায়ম কৰি ঔম কৰি দিনটোৰ যোগাসন সামৰিব পাৰে। আটাইকে ধন্যবাদ দি নিজৰ প্ৰতি মৰম অকণ সানি হাঁহি এটি মাৰিলেই দেখোন হৈ গল। 😊


জৰুৰী কথা যে সকলো লাহে লাহে কৰিব, যিমানে লাহে লাহে কৰিব সিমানে দেহটো ভাল হব। প্ৰমাণ হিচাবে চাব পাৰে পিঠিত শুই ভৰি দুখন একেলগে ওপৰলৈ উঠাব আৰু 90 ডিগ্ৰীত থবগৈ। দুয়োখন নোৱাৰিলে অকল এখন কৰি চাওক। এবাৰ জোৰে, আৰু এবাৰ খুব লাহে লাহে কৰি চাওক, তললৈ লৈ আনক ঠিক তেনেদৰে। কি হয় দুয়ো বিধ কৰোঁতে জনাব। 😁



  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Twitter Icon

© 2020 by YogaTales. Proudly created by Bite Crawler

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon